Azdavayin Okulu
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

BAŞKANDAN MESAJ

BAĞIŞ LİSTESİ

  1- İsmail Recai ŞANLI 
  110.000,00-TL
 
  2-Cevat TAŞKAN
  30.000,00-TL
 
  3-İzzet DEMİR
  30.000,00-TL
 
  4-H. Tahsin ÇAKIR
  30.000,00-TL
 
                  Devamı>>

ANKET

Azdavay'ın Neye ihtiyacı var


Tüm Anketler

DAVET

DAVET

Tarih 20 Temmuz 2010, 11:16 Editör Mehmet DİRİBAŞ

Mehmet DİRİBAŞ'ın yazısı

 

 

            İnsan hayatında ya da bir projenin bir kentin hayat sürecinde eşikler mevcuttur. Dönüm noktaları vardır. Bir başarının ya da önemli bir kazanımın hayat sürecine kronolojik bir göz atımda bulunduğumuzda anlarız ki; dönüm noktaları ayan beyan ortadadır.

            Bizler böyle bir dönüm noktasına tanıklık ediyoruz bu günlerde. 1946 da ilçe olan Azdavay’ımız, bu günlerde geriye doğru gidişinin zincirlerini kırıp yarınlarda daha güçlü olabilmek noktasında önemli bir projeye başlıyor. KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ AZDAVAY MESLEK YÜKSEK OKULU KURULUYOR. 13 Temmuz 2010 günü Kastamonu Üniversitesi senatosunun aldığı kararla resmi bir boyut kazanan proje, Yüksek Öğrenim Kurulunun onayını da aldıktan sonra Azdavay Eski İlçe Hastanesi alanı etrafında oluşturulan on dört dönüm alan üzerine yapımına başlanacak. Ağustos 2010 döneminde projenin temelinin atılacağını belirten Azdavay Meslek Yüksek Okulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği Kurucular Kurulu başkanı Sn. Osman Nuri Civelek derneğin şu anki başkanı sn. Cevat TAŞKAN ve yönetim kurulu üyeleri yaptıkları çalışmalar ile bu proje için şu ana kadar yedi yüz bin TL. destek topladıklarını belirtmişlerdir.

            Proje için takriben bir milyon beş yüz bin lira gerektiğini göz önünde bulundurur isek daha yapılması gereken çok iş olduğu ortadadır. Ancak göz önünde bulundurulması gereken en önemli husus bu projenin yalnızca sn Osman Nuri Civelek’in ya da dernek yönetimindeki birkaç kişinin projesi olmadığı hususudur. Bu proje Azdavay’ın geleceğinin dönüm noktası önemli bir iç ekonomi gelişim kaldıracıdır.

            Azdavay Meslek yüksek okulu faaliyete başlayınca ilk yıldan itibaren 200 öğrenci ile aşlayıp zamanla 800–1000 öğrencinin öğrenim göreceği bir okul olacaktır. Bu yarın Azdavay’da konut açığının ortaya çıkacağının habercisidir. Bu Azdavay da şu an mevcut olan lokantaların, sosyal yaşam alanlarının, mağazaların hatta marketlerin yetersiz kalacağının habercisidir. Yani ya şu an mevcut bulunan işletmelere yeni yatırımlar yapmak zorundadır, ya da yeni yatırımcıların müteşebbislerin ilçeye gelmesine olanak sunmaktadır. Bu günkü konut ihtiyacına baktığımız da ilçeye en az iki yüz elli konutun kısa zaman içerisinde yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

            Günümüz modasını yansıtan, gençlere yönelik giyim kuşam mağazaları açılmak zorundadır. Yani, bu proje ilçe ekonomisine ciddi katkı sağlayacak; ilçede yeni bir hayatın filizlenmesine yol açacak. Yaz aylarında birkaç hafta ata toprağına olan özlemi nedeniyle ilçemize gelen binlerce gurbetçinin oluşturduğu dışında her hangi bir ekonomik hareketliliği olmayan Azdavay ancak bu proje ile mikro ekonomik dönüşüm ve sürdürülebilir bir kalkınma içine girecektir.

            Bu gün gerçekten Azdavay için Azdavaylı için düşündüğünü ifade eden sivil toplumcular yerel yöneticiler ve yerel esnaf; gurbetçilerinde desteğini alarak büyük bir dayanışma içinde bu projeye katkı sunmalılar. Bu proje için her kesin kendi adına yapabileceği mutlaka bir şey mevcuttur. Öncelikle yerel esnaf, yarınki işlerinin geliştirmek adına, bu projeyi bir yatırım olarak görüp ciddi katkılarda bulunmalılar. Azdavay öncelikle Azdavay da yaşayanlarındır diyerek sosyal ve siyasi hayatına gurbetçi desteği almak istemeyen ve bu noktada samimi düşünen siyasi kimlikler de kendi sosyal çevrelerine azımsanamayacak kadar büyük katkılar sunmak zorundadırlar.

            İlçe esnafının çok az sayıda bir bölümünün bu projeye maddi destek verdiğini görmekten dolayı son derece üzgünüm. Aynı şekilde bu gün kırka varan Azdavay derneklerinin de ciddi bir dayanışma kampanyasıyla tabana indirgenerek karınca kararınca tüm üyelerinin ve köylülerinin katkılarıyla bu kampanya ya katkı vermeleri gerekmektedir.

            Büyük bir dayanışma ile tüm Azdavaylıların bu projeye katkı vermeleri ve yarının kendine yetebilen ve gelişme içerisinde olan bir ilçeye sahip olmanın mutluluğunu yaşamaları gerekmektedir. Bu mutlu resmi hep birlikte görebilmek için herkesi AZDAVAY MESLEK YÜKSEK OKULU YAPISINA BİR TUĞLA KOYMAYA davet ediyorum.

            Haydi Azdavaylılar;

AZDAVAY MESLEK ÜKSEK OKULU İÇİN BİR TUĞLADA SİZDEN OLSUN…

AZDAVAY MESLEK YÜKSEK OKULU İÇİN EN AZ BİN TL. SİZDEN OLSUN…

Bu haber 2533 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Dernek Haberleri

Azdavay Okuluna Kavuşuyor

Azdavay Okuluna Kavuşuyor Azdavay Okuluna Kavuşuyor

Banka Hesap Bilgilerimiz

Banka Hesap Bilgilerimiz Bağışlarınız için Banka Hesap Bilgilerimiz
Yapı Yükesliyor..23 Ekim 2010

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi